Oktatás a Margitszigeten! - 2022.04.24.
Május 29, vasárnap, 9-11-30.
tovább
| Erzberglauf Teljesítménytúra - 2022.05.10.
Július 21-24 - Hatalmas élményt nyújtó teljesítménytúra az azték piramisra emlékeztető vasércbánya területén.
Ezen kívül a Palfaui Vízesés egyedülálló zuhatagai, a smaragdzöld Leopoldsteinersee, és sok-sok élmény!
tovább
| Zebegény Dél-Börzsöny körtúra - 2022.05.17.
Május 28-án, szombaton!
|
| | |
Május 14: Pákozdi Ingókövek Természetvédelmi terület
A Velencei-hegység legizgalmasabb látnivalóit, a furcsa alakzatokba kövült, gömbölyded gránittömbökből álló ingóköveket fedezzük fel ezen a kellemes, könnyen teljesíthető körtúrán.
Ha a Velencei-tó kerül szóba, nem sokaknak jut eszébe a túrázás, sokkal inkább a strandolás és a biciklizés. Pedig temérdek felfedeznivalót rejt a tó környéke, ott van mindjárt a tó északi partán a Velencei-hegység, amit talán megszokásból nevezünk hegységnek, hiszen a Dunántúli-középhegység legkisebb tagjának legmagasabb pontja is csupán 352 méter. Előnye viszont, hogy a könnyű megközelíthetőséget kihasználva az északi parti településekről gond nélkül el lehet jutni a hegységbe: a területet átszövik a turista- és a kerékpáros útvonalak.
A Velencei-hegység tömegét alkotó gránit nagyjából háromszáz millió éve keletkezett, és ez adja a hegység különlegességét is: Magyarországon csak itt (és a Keleti Mecsekben) lehet a gránitot közvetlenül a felszínen tanulmányozni. Az egykor a föld mélyén, a forró magmából kihűlés közben feltöredezett gránitdarabok a víz és az erózió hatására a föld felszínére kerültek, mégpedig a jellegzetes, mállás okozta kerekített formájukban.
Mivel ezek a kőhalmok pont úgy néznek ki, mintha csak véletlenszerűen egymásra pakolta volna valaki a köveket, olyan érzésünk támad, mintha egy kis fuvallat is kibillenthetné helyükről a kőzsákokat - ezért is nevezte el őket a népnyelv ingóköveknek. A valójában cseppet sem ingatag kövek azonban a látszat ellenére nem adják könnyen magukat; a gránit szilárdan tartja magát sok-sok millió éve.
Körtúránk Pákozdon a Bella tó parkolótól indulva az ismertebb ingókövek felfedezésére ad lehetőséget. Némelyik kőre, mint pl. a Pogány-kő, biztonságosan fel lehet mászni, és onnan a kilátásban gyönyörködni. Más formációk, mint a Pandúr-kő, veszélyesebbek, ezért ott óvatosabban kell mászni.
Az út elején elhaladunk a mesterségesen kialakított, de szép környzeteben fekvő Bella-tó mellett, a kopár fennsíkon található ingókövek után pedig ligetes, árnyas völgyben sétálunk. Kis kitérőkkel eldugott helyeken lévő köveket is felfedezhetünk a túra vége felé.
A végén pedig megnézzük a világ legnagyobb huszár szobrát, a Miska Huszárt. Semmiképpen sem szabad kihagyni a fotózkodást a 12,5 méteres óriással!
|
|
Pákozdi Pagony, Vadaspark és Arborétum
A Pákozd és Sukoró határán fekvő Mészeg-hegy oldalában fekszik csodálatos környezetben az arborétum és vadaspark.
A túra után kiegészítő programként ajánlom, hogy látogassuk meg a helyet!
A természetvédelmi területen mindent megtalálunk, amire egy kellemes kirándulás alkalmával vágyhatunk. Tanösvény, kilátók, interaktív kiállítás, kövek, szép növények, állatok, játszótér, fedett pihenőhelyek.
A 160 méter magas Mészeg-hegy Sukoró felé eső oldalában 1990-ben nyitották meg az arborétumot. A Velencei-tó és a Velencei-hegység közt elterülő 96 hektáros területet részben erdő, részben mintegy 250 fa- és cserjefaj példányai borítják.
A hegy és a tó élővilága igen gazdag, a növények közül elsősorban a vetővirág, az apró nőszirom, a fekete kökörcsin jellemzőek, a madarak közül pedig a darázsölyv és a kabasólyom. A bejárattól a Tájmúzeumig vezető út mellett „kőzetkiállítást" láthatunk: a hegységet felépítő különböző kőzetfajtákról kapunk információkat.
A múzeumi épületben interaktív játékok mellett megismerhetjük a hegység földtörténeti kialakulását, az éghajlati és geológiai jellemzőket, de képet kaphatunk a közeli ingókövek kialakulásáról is. Egy külön teremben a Halászkiállítás a régi halászok életét, szerszámait mutatja be.
Az épülettől indul a másfél kilométer hosszú, 9 állomásos tanösvény, amely szép erdei sétát ígér. Rögtön az út elején megmászhatjuk a 15 méter magas Panoráma kilátót, amelynek tetejéről - nevéhez méltón - teljes panoráma nyílik a Velencei-tóra.
(Belépő: felnőtt: 2400 Ft, nyugdíjas: 1200 Ft, 15 fő felett csoportos kedvezmény).
|
|
A túra részletei, tudnivalók, találkozó
A túra hossza: kb. 11 km
Szintkülönbség: kb. 200 m
Felszerelés: az időjárásnak megfelelő réteges túraruházat (Hosszúszárú nadrág ajánlott, mivel a területen gyakori a tüskés, szúrós aljnövényzet, bokor; valamint megfelelő túracipő!)
Elegendő ivóvíz, meleg, napsütéses idő esetén kendő, fejfedő!
Találkozó: 2022. május 14. szombat, Pákozd, Bella tó parkolója, 9 óra. A túra a találkozó után, 9.15-kor indul.
Részvételi díj: 2000 Ft.
|
|
| |