Egynapos túrák tavasszal: - 2023.03.05.
- április 1. szombat;
- április 15. szombat.
- május 13. szombat;
- június 10. szombat;
- június 24. szombat.
Részletek hamarosan!
|
| | |
TÉVHITEK
|
Edzéseim, túráim során ma még rengeteg csodálkozó tekintettel találkozom, és az emberekkel beszélgetve sokszor érzem úgy, hogy vagy helytelen elképzeléseik vannak ezzel a sporttal kapcsolatban, vagy enyhén szólva is hiányos, felületes információkkal rendelkeznek.
Összegyűjtöttem hát egy csokorra valót a Nordic Walkinggal kapcsolatos tévhitekből, és megkísérlem eloszlatni azokat.
|
|
Tévhit, hogy...
a bot csak „segédeszköz”, azért kell használni, mert segít az egyensúly megtartásában, ha bizonytalanul lépkedünk, rá lehet támaszkodni, ha elfáradtunk.
A bot valójában komoly sporteszköz, amelynek a fenti – minden bizonnyal fontos – feladatok ellátása mellett fontosabb funkciói is vannak. A botok segítségével tudjuk csak végrehajtani a Nordic Walking technikáit, ezáltal erősíthetjük meg többek között felsőtestünk izomzatát, lazíthatjuk ki görcsös, merev tagjainkat. Támasztéknak megteszi a mogyorófavessző is!
|
|
Tévhit, hogy...
nem fontos, milyen botot használunk, főleg az elején. Megteszi a túrabot vagy egy kiszuperált síbot is, esetleg gyorsan veszünk egyet a legközelebbi nagy sportszeráruházban (csak minél olcsóbb legyen).
Ha valaki valóban a Nordic Walking nevű sportot szeretné űzni, és élvezni akarja ennek minden pozitív hatását, akkor elengedhetetlen a megbízható minőségű sporteszköz beszerzése. Ennek hiányában nemhogy nem élvezzük az előnyöket, de egészségkárosító hatások is felléphetnek.
Ami az árat illeti: ami jó, az nem feltétlenül méregdrága, viszont ha valami nagyon olcsó, az ritkán megbízható. Érdekes adat viszont, hogy én találkoztam olyan bottal, amely alkalmatlan volt a technika kivitelezésére, ráadásul néhány perces használat után begörcsölt tőle a kezem (kb. 10-11 ezer forintért vásárolták). Ennyi pénzért ma Magyarországon kiváló minőségű, amatőröknek ajánlott üvegszálas botot is lehet kapni. Ne feledjék: a jó botot csak egyszer kell megvenni, nem megy tönkre, évekig, évtizedekig használható. Botvásárlás előtt mindenképpen érdemes kikérni szakember véleményét.
|
|
Tévhit, hogy...
a Nordic Walking „hegyi” sport, aki sík terepen űzi, csak „bohóckodik”.
Olyannyira nincs ez így, hogy a legtöbb nyugat-európai Nordic Walking park golfpályához hasonlatos, üde zöld, ösvényekkel tarkított terület.
Természetesen a hatékonyság növelése és a változatosság miatt érdemes hétvégenként nagyobb lélegzetvételű, kisebb-nagyobb emelkedőkkel tarkított túrákat beiktatni, vagy néhanapján magasabb hegyeket is megmászni. Ezeknek a portyáknak elsősorban önbizalom-növelő értékük van, hiszen mindig nagy élmény egy-egy kitűzött cél megvalósítása.
De mozogni nem csak sátoros ünnepeken kell! A teljesítménytúrákhoz szükséges kondit a hétköznapokon lehet csak megszerezni. Az ilyen normál állóképességi edzéseknek ideális terepei a városi parkok, folyóparti sétányok, szerencsésebb esetben a lakóhelyhez közel eső földutak, erdei ösvények.
|
|
Tévhit, hogy...
a Nordic Walking csupán a kevésbé edzett emberek sportja, a keményen sportoló ifjú titánok számára nem nyújt kihívást.
Az alap, úgynevezett „diagonál” gyalogló technika mellett még számos ugró- illetve futótechnikát is ismerünk, ezek alkalmazásával rendkívül hatékony erőnléti edzéseket lehet végezni. Ennek a sportnak számtalan előnye van, az egyik ezek közül éppen az, hogy minden életkorhoz, minden erőnléti szinthez kidolgozhatjuk a megfelelő NW edzésprogramot. A VDNOWAS mintegy 20 technikát használ a különböző erőnléti szinten lévő amatőr és profi sportolók edzésére.
|
|
Tévhit, hogy...
a tisztán carbon bot az egyedül üdvözítő.
Napjainkban az alumíniumból és különböző fémötvözetekből készült botok helyébe lassan a szénszál (carbon) és üvegszál alapanyagú botok lépnek. A carbon rendkívül erős és strapabíró, de sok esetben épp ezért meglehetősen merev anyag. Azért keverik üvegszállal, mert az sokkal lágyabb, nagyobb ütéselnyelő képességekkel bír, ezért jobban kíméli az ízületeket. A két anyag aránya változó a különféle felhasználásra szánt sporteszközöknél. Minél dinamikusabb, sportosabb valaki, annál több carbont tartalmazó botot használ a stabilitás érdekében. Normál edzéshez általában a 20-30 (férfiaknak az 50-60) százaléknyi carbont tartalmazó bot ajánlható, a 100 %-os carbon botot csak a nagyon intenzíven sportolók használják. A tisztán üvegszálas botok is kiválóan használhatók sík terepen, és alacsonyabb árfekvésük miatt is vonzóak lehetnek.
|
|
Tévhit, hogy...
fölösleges oktatóhoz menni, hiszen ez egy egyszerű mozgásforma, bárki képes két bottal „sétálni”. Végső esetben könyvből vagy internetről beszerezhetők az elméleti információk.
A mozgás valóban természetes, és bárki elsajátíthatja (adottságtól függően hosszabb-rövidebb idő alatt, de mindenképpen szorgalmasan gyakorolva).Azonban nagyon nehéz a technikát csupán egy leírásra hagyatkozva biztonsággal megtanulni, még akkor is, ha pontos instrukciókat, képeket, videofelvételeket találunk (de sajnos nagyon sokszor helytelen információkkal lehet találkozni).
A hozzáértő szakember pontosan bemutatja a mozgást, és szakszerűen felépített metodika alapján, aprólékosan, rávezető gyakorlatokkal, részletes magyarázatokkal tarkítva tanítja meg a helyes technikát. Egy helytelenül berögzült mozgássort mindig nehezebb korrigálni, mint a kezdetektől a helyeset alkalmazni.
Azt sem állítom, hogy egy néhány órás oktatás után már nem adódhatnak nehézségek. Ezért a későbbiekben is érdemes ellátogatni az edzésekre vagy túrákra, ahol a szakképzett tréner bizonytalanság esetén segítséget nyújt, tanácsokkal szolgál. A csoportos programok emellett a társasági élet remek színterei.
|
|
| |